غارهایی که شما را شگفت زده می کنند

بازدید از غارها، شنا کردن در آب زلالی که در بعضی غارها در جریان است و بالا رفتن از صخره های رنگی این عجایب زیرزمینی، یکی از جاذبه های صنعت گردشگری به شمار می رود.

کشف اسرار پنهان، ماجراجویی مهیج و تماشای اسرار طبیعت، اولین چیزهایی هستند که وقتی قدم به عجیب ترین غارهای جهان می گذارید به ذهنتان خطور می کند. طبیعتا غارها یکی از زیباترین و جالب ترین شگفتی های طبیعت هستند. وقتی تصمیم می گیرید تا یکی از این غارهای دیدنی را از نزدیک ببینید، بی شک از تماشای دریاچه ها، استلاکتیت ها ( قندیل هایی از مواد معدنی) و دیگر مناظر شگفت انگیزی که در داخل آن انتظار شما را می کشند، شگفت زده خواهید شد.

جالب است بدانید زیباترین غارهای جهان چگونه به وجود آمده اند.

در این دنیای پهناور انواع مختلفی از غارها وجود دارد که با سفر به کشورهای مختلف می توانید تجربه بی نظیری کسب کنید.

غار زمانی تشکیل می شود که باران اسیدی توسط زمین جذب می گردد. باران اسیدی از ترکیب آب باران و دی اکسید کربن تشکیل می شود. همین طور که باران اسیدی از زمین عبور می کند با سنگ های جامد برخود می کند. اگر صخره ها از جنس سنگ آهک یا دولومیت باشند آب به صورت شیمیایی واکنش نشان می دهد تا اینکه بالاخره سنگ به مرور تحلیل رفته و فضاهای خالی شکل می گیرند. این فضاهای خالی بزرگتر می شوند و آب به راحتی از میان آنها عبور می کند تا اینکه به یک جریان زیر زمینی یا رودخانه تبدیل شود.

فرسایش در اثر آب و هوا نیز از دیگر عواملی است که به تشکیل غار کمک می کند. بعد از هزار سال، فضای خالی به اندازه ای بزرگ می شود که یک انسان می تواند به راحتی وارد آن شود. پس از میلیون ها سال در اثر پدیده استالاکتیت و استالاگمیت، ستون ها و طاق های بی نظیری تشکیل می شوند و غارهای حیرت انگیزی به وجود می آیند.

در این مقاله قصد داریم چند مورد از زیباترین غارهای جهان را معرفی کنیم.

 • غار جادویی ویتمو، نیوزلند:

غار ویتومو ” عنوان زیباترین غار جهان” را از آن خود کرده است. این غار یک جاذبه گردشگری محبوب در سراسر دنیا به شمار می رود. غارهای جادویی ویتومو به دلیل ساختارهای عجیب سنگ آهک و کرم های شب تاب که بیش از یک قرن است در آن ساکن هستند، بازدیدکنندگان بسیاری را به مرکز جزیره شمالی نیوزلند جذب می کنند.

این غارها در اطراف مناظر سرسبز حومه کینگ کانتری ( یکی از مناطق عمده کشاورزی ) در نیوزلند واقع شده اند. کرم های شب تابی که در غارهای ویتومو و روکوری مشاهده می شوند، نوعی پشه به نام آراکنوکامپا لومینوسا هستند که مختص منطقه نیوزلند می باشند. آن ها نوعی مواد شیمیایی از خود ساطع می کنند که با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان داده و نور تولید می کند. این کرم ها از سقف غار، تارهای چسبناکی را می تنند و با استفاده از نور برآمده از دم خود حشرات دیگر را جذب کرده و در این رشته های چسبناک به دام می اندازند. از این راه غذای مورد نیاز خود را تامین می کنند.

غار جادویی ویتمو

غاری در نیوزلند

 • پارک ملی حفره های کارلزبد ( نیومکزیکو) از زیباترین غارهای جهان:

این پارک ملی بر فراز صخره های آهکی در بالای سطح آب قرار گرفته است. این محل، یکی از پربازدیدترین غارهای ایالات متحده است و شمار بازدیدکنندگان از آن در سال ۲۰۱۱ به ۴۱ میلیون نفر رسید. این غار در تمام طول سال به جز ایام کریسمس باز است.

 

 • پارک ملی حفره های کارلزبد

  غاری در مکزیک

  پارک ملی غار ماموت ( کنتاکی، ایالات متحده آمریکا):

غار ماموت، طولانی ترین غار جهان است. مساحت آن ۵۲۸۳۰ هکتار می باشد که دو برابر دومین غار ( طولانی) جهان است.طول این غار ۴۰۰ مایل است و از لحاظ زیسن بوم این منطقه از مهم ترین و تاثیر گذارترین اجزا طبیعت به حساب می آید. این پارک ملی چندین تور غارگردی برای گردشگران و بازدیدکنندگان ارائه می دهد.

 

 • پارک ملی غار ماموت

  غار ماموت در کنتاکی

  ایس ریزن ولت، غار یخی ( اتریش):

ایس ریزن ولت به معنای ” دنیایی از یخ های غول پیکر ” می باشد و در شهر ورفن اتریش قرار گرفته است. ایس ریزن ولت یک غار آهکی طبیعی و بزرگترین غار یخی جهان است که ۴۲ کیلومتر طول دارد. سالانه دویست هزار گردشگر از این غار بازدید می کنند. تنها یک کیلومتر اول غار یخی است و به روی گردشگران باز می باشد. بیشتر قسمت های غار از سنگ آهک ساده هستند. اشکال یخی درون غار به دلیل ذوب شدن برف ها و انجماد دوباره آنها در فصل زمستان به وجود آمده اند. از آنجایی که ورودی غار در طول سال باز است، بادهای سرد برف های داخل غار را خشک و منجمد می کند. در فصل تابستان هم اشکال یخی به دلیل گردش بادهای سرد در داخل غار شکل خود را حفظ می کنند.

ایس ریزن ولت، اتریش

غار یخی اتریش

 • غار فینگال ( استافا، اسکاتلند):

این غار واقع در اسکاتلند که قطر دهانه آن ۷۲ فوت است. عمقی بیش از ۲۷۰ فوت دارد. یکی از نکات جالب در مورد این غار، دیواره های آن است که انگار گروهی آن را با غالب های سیمانی به طور منظم و با شکلی مکعبی و بلند ساخته اند. سکوهای شش ضلعی که در دهانه این غار قرار دارند به بهترین جا برای گردشگران تبدیل شده است که می توان روی آن ها نشست و پاهای خود را در آب رودخانه کوچک میان غار فرو برد. برای وارد شدن به این غار به قایق نیاز است و بازدیدکنندگان می توانند با محلی های این منطقه به داخل غار بروند.

غار فینگال اسکاتلند

 

 • غار کروبرا ( آبخاز، گرجستان ) از زیباترین غارهای جهان:

غار کروبرا عمیق ترن غار جهان است که در سال ۱۹۶۰ و در عمق بیش از ۲۰۰۰ متر کشف شد. کروبرا به غار Voronja هم معروف است که در زبان روسی به معنای ” غار کلاغ ها” می باشد. این نام در سال ۱۹۸۰ توسط غارشناسان، به دلیل تعداد کلاغ هایی که در ورودی غار لانه کرده بودند انتخاب شد.

 

 • غار کروبرا گرجستان

  غاری در گرجستان

  غار کریستالی ( چی واوا، مکزیک):

غار شمشیرها که درست در بالای غار کریستال های غول پیکر واقع شده برای اولین بار در سال ۱۹۱۰ کشف شد. در غار شمشیری، کریستال ها کوچکتر هستند ( فقط یک متر طول دارند) و دمای هوا سردتر است. شاید به همین دلیل رشد کریستال ها متوقف شده است. از سوی دیگر غار کریستال های غول پیکر در سال ۲۰۰۰ کشف شد. کف غار کاملا با بلوک های بلورین پوشانده شده است.

این غار دارای بزرگ ترین کریستال های سلنیوم طبیعی می باشد. بزرگترین کریستال یافت شده در این غار ۱۲ متر طول و ۴ متر قطر دارد و دمای طبیعی آن به ۵۰ تا ۵۸ سانتی گراد با ۹۰ تا ۹۹ درصد رطوبت می رسد. به خاطر درجه حرارت و رطوبت بالا این غار نسبتا ناشناخته مانده و افراد بدون پوشش محافظ نمی توانند بیشتر از ۱۰ دقیقه دوام بیاورند.

 

 • غار کریستالی

  غار کریستالی مکزیک

  غار آبی ( کاپری، ایتالیا):

این غار آبی در جزیره کاپری ایتالیا واقع شده است. این غار درخششی به رنگ آبی و زمردین می باشد . به همین دلیل محبوبیت زیادی در میان گردشگران کسب کرده است. نور سفید رنگی که از دهانه غار می تابد بر زیبایی آن میافزاید.

غار آبی

غاری در کاپری، ایتالیا

 • غار هانگ سون دونگ، ویتنام:

این غار جذاب جزو ده غار برتر دنیا می باشد. از شگفت انگیز ترین غارهای دنیا محسوب می شود. هر کسی که به دیدن این غار می رود، احساس می کند به یک دنیای دیگر وارد شده است. دهانه غار همانند یک پنجره بسیار بزرگ نور خورشید را به داخل غار می برد و باعث ایجاد درختان و فضای سرسبز دیدنی در آن شده است. کشف و دیدن درختان بلند، استالاگمیت های بلندتر، حوضچه های لبه ای بزرگ، جانوران غیر معمول و فسیل های ۳۰۰ میلیون ساله از جذابیت های ماجراجویانه این غار به حساب می آیند.

 

 • غار هانگ سون دونگ

  غار معروفی در ویتنام

  غار ملیسانی، یونان:

دریاچه ملیسانی با غار ملیسانی در جزیره کفالونیا پوشیده شده و گردشگران زیادی را به آنجا می کشاند. از بیرون این غار با جنگل پوشیده شده است و از درون نمایی فوق العاده ایجاد شده است. یک غار سنگی که با آب بسیار شفاف پر شده است. یکی از قسمت های این غار باز است و نور را به داخل راه می دهد. نور آب را چنان شفاف می سازد که انگار قایق ها در هوا شناورند. این غار یکی از غارهای اعجاب انگیز جهان است که به دست طبیعت مانند یک گودال بزرگ در پی گذر میلیون ها سال تشکیل شده است. غار ملیسانی جزو غارهای روباز محسوب می شود و شبیه به گودالی سرسبز است.

غار ملیسانی

غار ملیسانی در یونان

https://www.britannica.com/list/11-caves-that-made-history