همه چیز درباره برلین

نام شهر برلین از زبان مردم اسلاوهای غربی که در این شهر سکونت داشته اند، گرفته شده که به معنای خرس می باشد. باعث شده که نماد و پرچم این شهر خرس شود. قدمت شهر برلین ۸۷۴ سال می باشد که به اوایل سده ۱۲ میلادی باز می گردد و از سال ۱۲۴۴ بطور رسمی به عنوان یک شهر در تاریخ ثبت گردید که دارای قدمت کمتری نسبت به اکثر دیگر شهرهای بزرگ آلمان از جمله مونیخ با ۸۶۳ سال قدمت، هامبورگ با ۱۵۲۱ سال و کلن با ۲۰۵۸ سال قدمت می باشد. البته جدید ترین شواهد و مدارک تاریخی نشان می دهد که اسکان در شهر برلین از سال ۱۱۷۴ میلادی شروع گردیده بود که از جمله اسکان های ثبت شده بارز در برلین از سال ۱۱۹۷ در منطقه شپاندو و از سال ۱۲۰۹ در منطقه کوپینک واقع در این شهر می باشد که در آن موقع هنوز تا سال ۱۹۲۰ به برلین ملحق نشده بودند. در کل از سده ۱۲ تا قبل از سده ۱۷ ام این شهر فراز و نشیب خاصی به جز تغییر نام مناطق، گسترش شهر و عوض شدن حکمرانان در سال های مختلف نداشت و شاخص ترین واقعه تاریخی بسیاری بوده که شاید آشناترین تاریخچه جنجالی این شهر برای نسل حاضر در جهان، وقایع جنگ جهانی و بعدها جدایی آلمان به دو بخش از این شهر از طریق دیوار مشهور برلین و استقرار این دیوار تا سال ها می باشد. بدین ترتیب که از دوران نازی ها و خاتمه جنگ جهانی دوم این بخش میان ۴ قدرت شورویف آمریکا، فرانسه و بریتانیا تقسیم گردیده و سرانجام در سال ۱۹۶۱ جدایی آلمان به دو بخش آلمان از طریق دیوار برلین تصویب شد که این جدایی تا تاریخ نهم نوامبر ۱۹۸۹ میلادی و پس از انقلاب صلح آمیز در آلمان ادامه یافت و در این سال این دیوار تخریب گردید و دو بخش آلمان مجددا متحد شدند. در آن زمان که پایتخت آلمان شهر بن بود، در طی یک رای گیری شهر برلین با رای اکثریت دوباره عنوان پایتخت انتخاب شد. هر چند که تا به امروز همچنان تعدادی از مراکز اداری و دولتی اصلی آلمان در شهر بن واقع است.

شهر برلین بزرگترین شهر، کشور آلمان است که در شمال شرقی آلمان واقع شده و مساحت  آن ۸۹۹ کیلومتر مربع می باشد و ارتفاع آن از سطح دریا ۳۴ متر است. رودخانه های هاول و اشپغه در نزدیکی این شهر واقع هستند که رود هاول از شمال تا جنوب این شهر در بخش غربی آن جاریست و یک سوم شهر برلین را طبیعتی بکر شامل رودخانه، دریاچه (۷ درصد) آبراهه، جنگل و پارک به ترتیب ۱۷ و ۱۲ درصد فراگرفته است. همچنین ۲۰ درصد از فضای باز برلین به زمین های جان پناه در زمان وقوع بلایای طبیعی در اطراف شهر اختصاص داده شده. از نظر توپوگرافی اکثر زمین های این شهر مسطح هستند. برلین دارای بیش از ۴۵ دریاچه زیبا است که موجیلسی، پلوتزینسی و وانسی مشهورترین آن ها هستند.

برلین دارای آب و هوای اقلیم اقیانوسی است که دارای تابستان های ملایم و گاها به ندرت گرم بوده و زمستان های سرد اما با سرمای نسبی کمتر می باشد اما به دلیل تغییرات در اقلیم اقیانوسی، در برخی مواقع و در بعضی مناطق این شهر، زمستان های یخبندان نیز رایج است. بارندگی در شهر برلین قابل توجه است و گاها به صورت نامنظم در طول سال اتفاق می افتد. دمای شهر برلین در ماه های سرد بین منفی ۲ تا ۴ درجه سانتی گراد و در ماه های بهاری بین ۹ تا ۱۹ درجه و فصول گرم بین ۱۴ تا ۲۴ درجه سانتی گراد نوسان دارد.

برلین شهر تاریخ و هنر ، شهری قدیمی با قلبی جوان است. هر آنچه که از تفریحات و سرگرمی های جذاب در نظر داشته باشید در آن پیدا می شود. گوشه و کنار آن پر از ساختمان های تاریخی و موزه های دیدنی است. کافه ها و رستوران های دنج و قدیمی، تنها گوشه ای از جلوه های دیدنی شهر هستند که دوران قرون وسطی و خیابان های سنگ فرش را به خاطر می آورند. مراکز خرید برلین با ابعادی بزرگ و فضایی مدرن، سبک زندگی شهری معاصر را به زیبایی نشان می دهند. در مجموع، برلین یک مقصد گردشگری کامل و رویایی است که هر سلیقه ای که داشته باشید در آن جاذبه گردشگری و تفریح مورد نظرتان را پیدا می کنید.

زبان رسمی این کشور، آلمانی و واحد پول به یورو می باشد.

بهترین زمان سفر به برلین، از ماه مه تا سپتامبر می باشد. در این زمان آب و هوا برای گشت و گذار در پارک، سر زدن به کافه ها و گشتن در شهر و تماشای جاذبه ها، بسیار مناسب است. زمستان هم گرچه زیبایی خود را دارد ولی هوا سرد است و شاید بسیاری از جاذبه های گردشگری ساعت کار محدودتری داشته باشند. ضمن اینکه روزها کوتاه تر می شود و آب و هوا برای طبیعت گردی مناسب نیست. از آنجایی که این شهر تاریخی بسیار فراز و نشیب دارد، مسئولان برلین موزه های متعددی در شهر تاسیس کرده اند که ورودی بسیاری از آن ها رایگان است برای اینکه گردشگران و اهالی شهر بتوانند به راحتی با تاریخ این شهر آشنا شوند و گوشه ای از دشواری های آن را ببینند. از این فرصت استفاده کنید و تا جایی که می توانید در مورد شهر و تاریخچه آن یاد بگیرید. به علاوه می توانید کارت گردشگری برلین با نام برلین ولکام ( berlin welcome) بگیرید که امکانات متعددی به شما می دهد. مثلا استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی، تخفیف در ورودی بیش از ۲۰۰ جاذبه گردشگری و ورودی رایگان به بسیاری از موزه هایی که هزینه ورودی دارند. اگر می خواهید از موزه ها و جاذبه های زیادی دیدن کنید، حتما این کارت های گردشگری را بگیرید.

 

برلین

مکان های دیدنی برلین

برلین، پایتخت و بزرگترین شهر آلمان، مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشور است. این شهر میزبان جاذبه های گردشگری بسیار بزرگ و مهمی است که از سراسر دنیا گردشگران به شوق دیدن آن ها به آلمان سفر می کنند. هزاران گالری، رویداد فرهنگی، موزه و آثار ارزشمند ثبت شده در یونسکو، در این شهر وجود دارد. اولین بار در قرن سیزدهم از این شهر نام برده شده و از سال ۱۸۷۱ این شهر به عنوان پایتخت آلمان انتخاب شده است. این شهر، ناریخی پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته و از این رو جاذبه های تاریخی و فرهنگی فراوانی دارد.

این شهر ترکیبی از جاذبه های تاریخی و مدرن است و مراکز خرید با شکوه و مدرن در کنار ساختمان های قدیمی و دیدنی ، همگی در کنار هم قرار دارند. همین مسئله باعث شده که جاذبه های گردشگری برلین، تنوع فراوانی داشته باشد و هر کسی را با هر سلیقه ای راضی کنند.

دروازه براندنبرگ ( Brandenburg) : این دروازه یکی از نمادهای شهر برلین و در واقع پاسخی به طاق پیروزی پاریس است. این بنا با الگو گرفتن از آکروپلیس آتن و برای پادشاه Frederick Wilhelm II در سال ۱۷۹۱، ساخته شده است. این بنا با ۲۶ متر ارتفاع در منطقه mitte و در میدان pariser  قرار دارد و اولین بنای نئوکلاسیک برلین است که به گاری چهار اسبه اش معروف است. این مجموعه ۶ ستون بزرگ دارد که پنج گذرگاه زیر آن برای عبور و مرور مورد استفاده قرار می گیرد. مسیر مرکزی به عنوان مسیر سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفته و در دو ساختمان دو طرف آن، محافظان و دریافت کنندگان عوارض مستقر می شدند. این بنا دارای اهمیت سمبلیک برای این شهر است و گردشگران و بازدید کنندگان بسیار سرشناسی داشته است از جمله روسای جمهوری مثل بیل کلینتون و باراک اوباما.

 

Brandenburg

جزیره موزه: بین رود spree  و کانال بزرگ ۴۰۰ متری kupfergraben، جزیره موزه قرار دارد که یکی از دیدنی ترین و مهم ترین جاذبه های برلین است. در این منطقه، بسیاری از قدیمی ترین و مهم ترین موزه های شهر قرار دارند از جمله موزه قدیمی ( altes museum) که در سال ۱۸۳۰ ساخته شده و میزبان جواهرات و تاج سلطنتی است. ساخت و سازهای بعدی، موزه جدیدی به این مجموعه به نام موزه نو ( neues museum ) اضافه کرده است که در سال ۱۸۵۵ ساخته شده است. گالری ملی در سال ۱۸۷۶ و موزه bode museum در سال ۱۹۰۴ در این جزیره ساخته شده اند و بهترین آثار باستانی برلین در آن ها نگهداری می شود. اگر برای سر زدن به همه موزه ها وقت ندارید و به دلیل محدودیت زمان فقط می توانید دو تا سه موزه را ببینید حتما موزه پرگامون (pergamon) را انتخاب کید که دارای ساختمان های قدیمی مرمت شده از خاورمیانه است. اگر از علاقه مندان به هنر هستید، گالری ملی ( alte nationalgalerie) را از دست ندهید. مجموعه های بی نظیری از آثار نقاشی قرن نوزدهم در این گالری به نمایش در آمده است. لازم به ذکر است که در این جزیره از ترافیک خبری نیست.

 

جزیره‌ موزه

پارک و کاخ شارلوتنبورگ:

یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بناهای تاریخی برلین، این کاخ است که در اواخر قرن هفدهم میلادی ساخته شده و یکی از مهم ترین اقامتگاه های خانواده های سلطنتی آلمان بوده است. این کاخ تاریخی و بزرگ را با دقت و زیبایی تمام، مرمت کرده اند و ویژگی های معماری ارزشمندی دارد که عبارت اند از یک گنبد مرتفع ۵۰ متری. از جذابیت های تورهای بازدید از این کاخ، دیدن بخشی به نام new wing است که آپارتمان ها و تالارهای دیدنی و بزرگی دارد. این مجموعه در سال ۱۷۴۶ ساخته شده و گردشگران را با نحوه زندگی پادشاهان و قشر مرفه آلمان در آن دوران آشنا می کند. از جمله دیدنی های آن می توان به اتاق خواب فردریک اول اشاره کرد که وسایلی فوق العاده و تزییناتی بی نظیر دارد که بهترین نمونه های ظرف قدیمی و لوکس نگهداری می شود.

قدمت پارک کاخ به سال ۱۶۹۷ بر می گردد و یک عمارت دیدنی به نام neue pavilion در سال ۱۷۸۸ در آن ساخته شده است. یک آرامگاه هم در پارک قرار دارد که در آن مقابر اعضای خاندان سلطنتی وجود دارد. یک محوطه بزرگ با تندیس بزرگی از فردریک ویلیام در نزدیکی این آرامگاه ساخته شده است.

 

پارک و کاخ شارلوتنبورگ

خیابان unter den linden : این خیابان، مشهورترین خیابان برلین است که ترجمه تحت الفظی آن، زیر درختان لیمو است. این خیابان برای مدت چندین قرن، یکی از محل های محبوب گردشگران و اهالی شهر بوده است. هزار و چهارصد متر طول دارد و خیابان های مهمی را به هم پیوند می دهد. این خیابان در ابتدا به عنوان مکانی برای اسب سواری خاندان سلطنتی ساخته شد و بعدها به خیابان بزرگ و محبوب شهر تبدیل شد. امروزه دو قسمت ماشین روی خیابان با یک محدوده پیاده روی عریض جدا می شوند که مکانی بسیار مناسب برای گشت و گذار در خیابان است. در حوالی این خیابان، جاذبه های مهمی مثل میدان gendarmenmarket خانه اپرا و کلیسای جامع st. Hedwig قرار دارد.

 

Unter den Linden im Herbst

میدان gendarmenmarkt : این میدان، یکی از بزرگ ترین میدان های برلین است که سه ساختمان تاریخی بزرگ در آن قرار دارد. این بناهای تاریخی عبارت اند konzerthaus، کلیسای جامع فرانسوی و کلیسای جامع برلین.همه این بناهای تاریخی در کنار هم، یکی از زیباترین محله های شهر را به وجود آورده اند. تالار کنسرت konzerthaus در سال ۱۸۲۱ ساخته شده است. پیش از ساخت این تالار، یک تئاتر قدیمی در همان مکان قرار داشته و یکی از مهم ترین تئاترهای برلین بوده است. این بنا به خاطر شکوه و زیبایی معماری اش مورد توجه قرار دارد  و اجراهای برتر تئاتر و ارکستر سمفونی در آن برگزار می شود. در جلوی این ساختمان یک بنای یادبود زیبا وجود دارد که به خاطر چهار تندیس و نمادین بودنش، شهرت دارد و بسیار دیدنی است. اگر در فصل زمستان و روزهای منتهی به کریسمس به برلین سفر می کنید. بازارچه بزرگ کریسمس این میدان را از دست ندهید و از حال و هوای جذاب و سرزنده آن لذت ببرید. یکی دیگر از میدان های مشهور شهر، میدان الکساندر است که در مرکز برلین شرقی قرار گرفته و مقصدی محبوب برای قرارهای دوستانه و گشت و گذار گردشگران است. در نزدیکی این میدان، برج تلویزیونی قرار دارد که بر فراز آن چشم اندازهای فوق العاده ای از شهر، قابل دیدن است.

 

میدان Gendarmenmarkt

ساختمان رایشس تاگ: رایشستاگ، نام ساختمان پارلمان آلمان است که در شهر برلین قرار دارد. در این گنبد، فاستر طراح بنا، از سبک اکوتک استفاده کرده است. طرح نورمن فاستر در سال ۱۹۹۳ در برلین برنده شد. این ساختمان محل پارلمان آلمان از سال ۱۸۹۴ تا ۱۹۳۳ بوده است. و در این سال توسط یک کمونیست به آتش کشیده شد. ساختمان پارلمان آلمان برای معرفی معماری اکوتک برای حفظ محیط زیست در طرح بازسازی رایشتاگ در برلین ۱۹۹۳ طرح نورمن فاستر به عنوان برنده اعلام شد. فاستر در طرح خود یک گنبد شیشه ای به جای گنبد تخریب شده پارلمان در جنگ جهانی دوم در نظر گرفت. این گنبد جدید از چند نظر جالب توجه است. شب ها، گنبد از طریق تالار مجلس روشن می شود و به صورت گنبدی نورانی می درخشد که نشانه ای از قدرت و توانایی دموکراتیک در آلمان فدرال است. از نظر آب و هوا، در تابستان تهویه طبیعی تالار از طریق گنبد شیشه ای صورت می گیرد. در زمستان هوای گرم که از تالار مجلس به فضای زیر گنبد صعود کرده بازیافت شده و مجددا مورد استفاده قرار می گیرد. و بالاخره آینه های وسط گنبد، روشنایی طبیعی فضای زیر گنبد را تامین می کند و تصویر مردم ( خاستگاه قدرت مجلس) را به تالار نمایندگان منعکس می کنند. سازه گنبد رایشتاگ از جنس کریستال است که نور را به وضوح از خود عبور می دهد. داخل گنبد دو رمپ مارپیچ قرار دارد که به سکوی فوقانی منتهی می شود. سلول های خورشیدی فتوولتیک با ۳۰۰ متر مربع مساحت روی بام جنوبی ساختمان برای تامین برق قرار دارد. پنجره های هوشمندبرای تهویه هوا در اطراف خود گنبد همچنین استفاده از سوخت تجدید شونده بیوگاز برای تولید برق بدون آلودگی که از انتشار ۹۴ درصد تولید دی اکسید کربن ممانعت می کند، از دیگر ویژگی های این بناست. رستورانی بر بام بنا قرار دارد که چشم اندازهایی فوق العاده از شهر دارد. برای بازدید از گنبد و تراس، باید بلیط تهیه کنید و بهتر است که این کار را زودتر انجام دهید. البته در روز بازدید هم می توانید برای خرید بلیط ثبت نام کنید ولی باید در صف های طولانی انتظار بکشید. تورهای صورتی رایگان به زبان انگلیسی برای آشنایی با بخش های مختلف بنا، در اختیار گردشگران قرار دارد.

 

ساختمان رایشس‌تاگ

کلیسای یادبود قیصر ویلهلم:

این کلیسا یکی از دیدنی ترین بناهای نمادین برلین است و از دو کلیسا تشکیل شده است. اولی یک کلیسای فوق مدرن که در سال ۱۹۶۱ طراحی شده و دیگری کلیسای قدیمی که در کنار آن قرار دارد و البته قسمت هایی از آن باقی مانده است. این کلیسا در سال ۱۸۹۵ تکمیل شده و در سال ۱۹۴۳ ویران شده. بخش هایی از آن در بنای جدید کلیسا مورد استفاده قرار گرفته است. نتیجه نهایی، یک بنای بسیار دیدنی و با شکوه است که به عنوان یادبود جنگ هم مورد استفاده قرار می گیرد و یک تالار دیدنی دارد که در آن عکس، آثار مختلف و موزاییک دهای قدیمی به نمایش در آمده است. شاهکار این مجموعه، تندیسی از حضرت مسیح است که از کلیسای قبلی به جای مانده است. تورهای همراه با راهنما برای بازدید از این مجموعه وجود دارد همچنین گردشگران می توانند در مراسم روز یکشنبه شرکت کنند.

 

کلیسای یادبود قیصر ویلهلم

کلیسای جامع برلین:

این کلیسا به خاطر گنبد بزرگ ۷۵ متری اش مشهور است و یک ناقوس قدیمی هم دارد که قدمت آن به سال ۱۵۳۲ بر می گردد. این کلیسا در سال ۱۹۰۵ تکمیل شده است و در مکان یک کلیسای قدیمی دیگر، ساخته شده است. کلیسای جدید را به سبک نیوباروک ساخته اند و بزرگ ترین کلیسای برلین است. این کلیسا به سه بخش اصلی تقسیم می شود. بعد از چند دهه تلاش برای مرمت آسیب های به جا مانده از جنگ، این کلیسا شکوه و عظمت سابق خود را بازیافته است. از مهم ترین دیدنی های آن می توان به پلکان با شکوه آن اشاره کرد که تزیینات برنزی دارد. ۱۳ نقاشی از نقاش مشهور برلین، آلبرت هرتل، دیوارهای کلیسا را مزین کرده است.ایمپریال گالری، یکی دیگر از دیدنی های کلیسا است که نمای زیبایی از محوطه زیر گنبد دارد. زمان بازدید خود را طوری تنظیم کنید که هم زمان با برگزاری کنسرت ها و رویدادهای موسیقی باشد. برای اینکه چشم اندازهای زیبایی از جزیره موزه ببینید، از ۲۷۰ پله کلیسا بالا بروید تا به بالای گنبد برسید. تورهای همراه با راهنما و انگلیسی زبان برای بازدید از مجموعه وجود دارد.

 

کلیسای جامع برلین

کلیسای جامع فرانسوی:

این کلیسا که رقیبی برای کلیسای جامع برلین است، در میدان gendarmenmarket قرار دارد که شامل کلیسای friedrichstadt و یک برج گنبد دار است که بعدا به آن اضافه کذده اند. این کلیسا در سال ۱۷۰۵ ساخته شده و از مهم ترین و دیدنی ترین بخش های آن می توان به برج بلند ۷۰ متری اشاره کرد. یک سکوی بازدید با ارتفاع ۴۰ متر در این مجموعه وجود دارد که از بالای آن می توانید زیباترین چشم اندازها از برلین را تماشا کنید. طبقه همکف کلیسا که طراحی مجدد شده است، میزبان موزه Huguenot است که در آن می توانید با سرنوشت پروتستان های فرانسه در فرانسه و برلین آشنا شوید.

 

Friedrichstadt

باغ های جانور شناسی برلین:

این مجموعه یکی از قدیمی ترین مجموعه های جانورشناسی در برلین است و به یکی از مهم ترین جاذبه های شهر تبدیل شده. سالانه بیش از سه میلیون نفر از آن دیدن می کنند. این مجموعه در سال ۱۸۴۴ ساخته شده و بعد از جنگ جهانی دوم بازسازی شده است. این باغ وحش به همراه آکواریوم، محیطی فوق العاده برای نگهداری حیوانات در محیط زندگی طبیعی آن ها و نمایش حیات وحش برای علاقه مندان است. این باغ وحش به خاطر بسیاری از برنامه های موفق افزایش جمعیت گونه های مختلف به شهرت رسیده است. بیش از ۱۵ هزار جاندار از ۱۶۰۰ گونه مختلف از جمله پاندا و میمون، در فضاهای باز این باغ وحش نگهداری می شوند. هنگام بازدید از این باغ وحش حتما برای سر زدن به آکواریوم برلین هم وقت بگذارید که یکی از مهم ترین جاذبه های این باغ وحش است. این آکواریوم در سال ۱۹۱۳ ساخته شده و یکی از بزرگ ترین آکواریوم های آلمان است که در آن ۷۲۵۰ جاندار از ۸۴۰ گونه مختلف به نمایش درآمده اند.

 

باغ وحش Tierpark

موزه و باغ گیاه شناسی berlin- dahlem

اینجا در اصل آشپزخانه و باغچه کاخ سلطنتی بود که در سال ۱۶۷۹ ساخته شده است. از آخرای قرن نوزدهم، این مجموعه به بزرگترین و مهمترین باغ های گیاه شناسی دنیا تبدیل شد. در این باغ بیش از ۲۲ هزار گونه مختلف از گیاهان وجود دارد. بخشی از این مجموعه به داروهای گیاهی اختصاص دارد و ۱۶ گلخانه بزرگ به درختان و گیاهان استوایی و گرمسیری اختصاص یافته اند. از دیگر دیدنی های این مجموعه می توان به رستوران واقع در باغ electoral garden اشاره کرد، به علاوه یک موزه گیاه شناسی که بیش از دو میلیون گیاه مختلف دارد و یک کتابخانه بسیار بزرگ که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

 

Electoral Garden

جنگل Grunewald:

شاید متعجب شوید که در مرکز شهر بزرگی همچون برلین، جنگلی با وسعت وجود دارد. این جنگل ۳۲ کیلومتر مربع وسعت دارد و یک فضای باز سرسبز و زیبا است که انواع درختان دیدنی از افرا و اقاقی گرفته تا کاج و سرو دارد. علاوه بر پوشش گیاهی سرسبز، این جنگل سرپناهی برای بسیاری از گونه های جانوری از جمله گوزن و انواع پرندگان است. از جاذبه های این جنگل می توان به سه دریاچه آن اشاره کرد که عبارتند از teufelssee, pechsee, barssee . این دریاچه ها بخشی از یک منطقه حفاظت شده طبیعی را تشکیل می دهند. دراین دریاچه ها و در دریاچه های بخش غربی، امکانات متعددی برای انجام انواع ورزش های آبی وجود دارد. از دیگر دیدنی های این منطقه می توان به تپه مصنوعی ۸۰ متی اشاره کرد. برج Grunewald یک بنای یادبود قرن نوزدهمی است که به پادشاه Wilhelm I اختصاص یافته. قسمت شکار این منطقه امروزه به یک موزه تبدیل شده که مجموعه های بی نظیری از آثار هنری از قرن ۱۵ تا ۱۹ در آن به نمایش درآمده. بازدید از این موزه فقط در قالب تورهای همراه با راهنما، امکان پذیر می باشد.

 

Grunewald

باغ وحش ( grosser tiergarten) و ستون پیروزی:

این باغ وحش در زمان های دور بخش بسیار مهمی از شهر و یک شکارگاه بود که در آن انواع حیوانات مثل گوزن و خوک وحشی نگهداری می شدند. در سال ۱۷۰۰ به یک پارک تبدیل شد که در ابتدا به سبک فرانسوی طراحی شده بود و بعدها به یک باغ به سبک انگلیسی تغییر شکل داد. درخت های انبوه، باغچه های پر از گل و محیط سرسبز و زیبا باعث شده که این پارک به یکی از مکان های محبوب شهر برای استراحت، قدم زدن و قایق رانی تبدیل شود. در این پارک، علاوه بر فضای سبز، تعدادی تندیس و بنای یادبود هم وجود دارد از جمله تندیس کویین لوئیز که در سال ۱۸۸۰ ساخته شده است و این ملکه را با لباسی بلند به تصویر کشیده و نقش برجسته هایی دارد که مراقبت او از سربازان مجروح را در جریان جنگ سال ۱۸۰۶ یادآور می شود. یکد بنای یادبود دیگر در پارک وجود دارد که به Frederick Wilhelm III  اختصاص دارد و در سال ۱۸۴۹ رونمایی شده است. مهمترین بنای یادبود در این پارک، ستون پیروزی است که سازه ای ۷۰ متری دارد و یک تندیس طلایی ۸ متری از ویکتوریا بر فراز آن قرار دارد. ساخت این بنای یادبود در سال ۱۸۷۳ به پایان رسیده و برای اینکه از بالای این بنا چشم اندازهای زیبایی از پارک را مشاهده کنید، باید از ۲۸۵ پله آن بالا بروید.

 

Grosser Tiergarten

غذاهایی که در برلین باید امتحان کنید:

آلمان رژیم غذایی خاصی دارد و یکی از آن کشورهایی است که در سفر به شهر های مختلفش، نباید فرصت امتحان کردن غذاهای محلی را از دست داد. برای افرادی که عاشق غذاهای گوشتی، سیب زمینی وانواع سس ها هستند، غذاهای آلمانی بسیار لذیذ و جذاب است. این کشور به خاطر تولید لذیذترین سوسیس های دنیا مشهور است بنابراین تعجبی ندارد که در این فهرست با غذاهای زیادی مواجه می شوید که در تهیه آن ها از سوسیس استفاده می شود. در سال های اخیر، آلمان و به خصوص برلین، به یکی از مهم ترین مقصدهای گردشگری غذایی در دنیا تبدیل شده است. در برلین بازارچه های خاصی برای خوردن انواع غذاها از سراسر دنیا در نظر گرفته شده است و بخشی از آن ها هر روز و برخی دیگر چند روز در هفته به غذاهای خیابانی و لذیذ اختصاص می یابند. یکی از دلایل تنوع غذایی در برلین، وجود فرهنگ ها و اقوام گوناگون در این شهر است و در برلین علاوه بر بهترین غذاهای آلمانی، می توانید غذاهایی از سراسر این کره خاکی را نوش جان کنید. بازارچه های غذای خیابانی برلینف بهشت علاقه مندان به غذا هستند. با هر ذائقه ای که به این بازارچه ها سر بزنید، حتما غذای مورد علاقه تان را پیدا می کنید.

سوسیس کاری ( currywurst) :

این غذا یکی از غذاهای فست فود آلمان است و در واقع برلینی ها به این غذای ملی خود افتخار می کنند. حتی یک موزه هم در این شهر به سوسیس کاری اختصاص دارد. در هر خیابان برلین، بدون شک می توانید جایی را پیدا کنید که این سوسیس ارزان و کبابی سرو می شود. آنچه که این غدا را از سایر فست فودهای برلین متمایز می کند، سس بی نظیر آن است. این سس با ترکیب کچاپ، سس ووسترشایر و پودر کاری تهیه می شود. سابقه تهیه این سس به سال ۱۹۴۹ بر می گردد. زمانی که فردی به نام herta heuwer با موادی که از سربازان بریتانیایی گرفته بود، این سس را تهیه کرد و روی سوسیس های سرخ شده ریخت.

 

Currywurst

 

Spaetzle اشپاتزل :

این غذای محبوب گیاه خواران را می توان پاستای آلمانی نامید. خمیر این پاستا شامل تخم مرغ، آرد، نمک و مقداری آب گاز دار است. برای کامل کردن غذا از انواع پنیر به عنوان تاپینگ اشپاتزل استفاده می شود. این نودل های تخم مرغی بیشتر در آشپزی جنوب آلمان مورد استفاده قرار می گیرند و البته در بعضی از کشورهای اطراف هم رواج دارند. برای تهیه برخی از غذاها ممکن است مواد تشکیل دهنده ی خمیر را تغییر دهند، مثلا به آن اسفناج یا پنیر اضافه کنند. از این نودل در طبخ غذاهای بسیار متنوعی استفاده می شود.

 

Spatzle

خوراک گوشت قلقلی (Königsberger Klopse)

این غذای لذیذ و محبوب برلینی، با گوشت قلقلی تهیه می شود. آن را با مواد مختلفی تهیه می کنند از جمله انواع گوشت، پیاز، تخم مرغ، آرد و حتی نوعی ماهی. قبل از اینکه کوفته قلقلی ها را در سس مخصوص بپزند این مواد را ترکیب می کنندو آنچه که باعث طعم متمایز این غذا می شود، سسی است که کوفته ها را در آن می پزند. یک ترکیب غلیظ که با لیمو و سایر طعم دهنده، عطر و طعم خاصی پیدا می کند.

 

 

Konigsberger Klopse

شنیتزل ( schnitzel):

این غذا احتمالا یکی از بین المللی ترین غذاهای آلمانی است که امروزه همه جا به راحتی پیدا می شود. این غذا طعمی لذیذ و بافتی ترد و اشتها برانگیز دارد. مشهورترین نوع شنیتزل wiener نام دارد که با گوشت گوساله تهیه می شود و آن را با موادی مثل آرد، تخم مرغ و آرد سوخاری می پوشانند و در روغن زیاد یا مقدار زیادی کره، سرخ می کنند. تا زمانی که روی آن طلایی شود و داخل گوشت کاملا بپزد. امروزه این غذا را با گوشت های مختلف به خصوص سینه مرغ هم می پزند. معمولا این غذا را با سیب زمینی به شکل های مختلف، سرخ کرده یا پوره، سرو می کنند.

 

 

شنیتزل Schnitzel2

سوسیس Bratwurst :

این غذا یکی دیگر از سوسیس های لذیذ آلمانی است که طرفداران فراوانی دارد. آن را معمولا به شکل کباب مصرف می کنند و با سس کچاپ و خردل نوش جان می کنند. این سوسیس ممکن است با انواع گوشت تهیه شود یا آن را سرخ کرده سرو کنند. دستور تهیه این سوسیس از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و در آلمان حدود ۴۰ مدل مختلف تهیه می شود.

 

 

سوسیس Bratwurst

مولتاشه ( maultaschen) :

این غذا یکی دیگر از مدل های پاستای آلمانی است که با انواع مواد غذایی مثل گوشت های مختلف و انواع سبزیجات پر می شود. این پاستاها را یا در آب می جوشانند یا سرخ می کنند. مواد داخلی این غذا به طور سنتی شامل گوشت چرخ کرده، اسفناج و پیاز است و با انواع سبزیجات معطر و ادویه طعم دار می شود. این غذا در واقع شبیه به راویولی ایتالیایی است ولس اندازه آن بزرگتر از راویولی است. شکل آن ها معمولا مربع یا مستطیل است و طول آن ۸ تا ۱۲ سانتی متر است.

 

moltashe

سوسیس bockwurst:

این سوسیس یکی دیگر از سوسیس های خاص آلمانی است که در سال ۱۸۸۹ توسط یک رستوران دار محلی ابداع شد. برای تهیه آن گوشت را با موادی مثل نمک و فلفل و پاپریکا طعم دار می کنند. البته گاهی پیازچه و جعفری هم به آن می افزایند. حتی یک مدل از این سوسیس وجود دارد که فقط با گوشت ماهی تهیه می شود. معمولا این سوسیس را با سس خردل سرو میکنند.

 

sosissss