پرتغال، کشوری در جنوب غربی اروپا، که در شبه جزیره ایبری واقع شده است. از همسایگان کشور پرتغال می توان اسپانیا را نام برد که در شرق و شمال شرق است. همچنین در غرب و جنوب با اقیانوس اطلس هم مرز است. کشور پرتغال دارای موقعیت  جغرافیایی بسیار عالی می باشد، این کشور مهم ترین مسیرهای بین المللی را شامل می شود زیرا میان سه قاره آفریقا، آمریکا و اروپا واقع شده است. در تمام نواحی این کشور حتی شهرهای کوچک فرودگاه بین المللی وجود دارد. شهر هایی نظیر لیسبون، پورتو و فارو به طور مرتب با تمامی شهرهای بزرگ دنیا دارای ارتباط می باشد. مجمع الجزایرهای آزور و مادیرا واقع در اقیانوس جزئی از خاک پرتغال محسوب می شوند. پرتغال عنوان قدیمی ترین کشور و ملت اروپا را به خود اختصاص داده، این کشور تاریخی جمعیتی حدود ۱۰.۱۲۸.۷۲۹ میلیون نفر دارد.

پایتخت پرتغال شهر لیسبون ( Lisbon) است که بعد از آتن (Athens) دومین شهر قدیمی اروپا شناخته می شود. پرتغال کشوری خاص، پر از شخصیت، ویژگی ها و سنت هایی است که آن را به مکانی خاص تبدیل کرده است.

آب و هوای پرتغال:

کشور پرتغال در نواحی مختلف دارای آب و هوای متفاوت می باشد. در نواحی شمال غرب پرتغال نسبت به نواحی شمال شرق دارای آب و هوای معتدل تری است. همچنین بخش شمال شرقی پرتغال زمستان های نسبتا سرد و طولانی تری دارد و در مقابل تابستان هایی گرم در ناحیه وجود دارد. بخش های جنوبی پرتغال شامل گرمای بسیار زیاد می باشد تا جایی که برف های زمستانه هم به سرعت آب می شوند.

دین و مذهب و زبان رسمی در پرتغال:

پرتغالی زبان رسمی کشور پرتغال می باشد. همچنین این زبان یکی از زبان های رسمی اتحادیه اروپا، سازمان کشورهای آمریکایی، اتحادیه آفریقا و انجمن کشورهای پرتغالی زبان می باشد. زبان پرتغالی ششمین زبان پرکاربرد جهان است. این زبان در کشورهای برزیل، آنگولا، کیپ ورد، تیمور شرقی، گینه بیسائو، ماکائو، پرتغال، سائوتومه و تعدادی دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. اقوام سلتی گالاسی و لوسیتانی ساکنان باستانی پرتغال بوده اند. سپس ژرمن ها به اینجا مهاجرت کردند. در قرن هشتم میلادی مسلمانان مراکشی این سرزمین را به تصرف خود در آوردند اما اندکی بعد زورمندان مسیحی مسلمانان را از این نقطه بیرون راندند. سپس ۶۰ سال اسپانیا بر این کشور مسلط شد و در نهایت در سال ۱۶۴۰ میلادی، پرتغال اعلام استقلال کرد و عصر طلایی اکتشافات جغرافیایی آغاز شد.

002 1

پایتخت پرتغال:

لیسبون، پایتخت و بزرگ ترین شهر در پرتغال می باشد. ترکیب سنت و مدرنیته همراه با ظاهری قدیمی و زیبا، شهری بسیار دیدنی، وجود فروشگاه ها، رستوران های خوب از زیبایی های این شهر است.

نگاهی به تاریخچه پرتغال:

کلمه پرتغال از نام مکان رومی-سلتی portus cale گرفته شده است. Cale نام یک خدای سلتیک و سکونتگاهی قدیمی است که در دهانه رودخانه دورو در شمال پرتغال واقع شده است. پرتغالی ها برای قرن ها ملتی دریانورد بودند. آنها در قلب عصر اکتشاف بودند. دوره ای در تاریخ اروپا که اکتشاف مسیرهای خارج از کشور به یک عامل مهم در بازی قدرت اروپا تبدیل شد. کاشفان پرتغالی، در این دوره سرزمین های زیادی را کشف کردند که قبلا برای اروپایی ها ناشناخته بود. پرتغال به عنوان یک پادشاهی مستقل از سال ۱۱۴۳ میلادی رسمیت یافت. این کشور با وجودی که مساحت نسبتا کوچکی دارد، نقش مهمی در تاریخ جهان ایفا کرده است.

 

پرتغال، کشوری با مردمان خون گرم

 

شهرهای مهم پرتغال:

کشور پرتغال یکی از کشورها در جهان است که گردشگران زیادی سالیانه از آن دیدن می کنند. مهم ترین شهرهای آن عبارتند از: لیسبون. پورتو. فارو. کویمبرا. براگا. ویزئو و آویرو

واحد پول پرتغال:

واحد پول رسمی کشور پرتغال یورو می باشد. یورو یکای پول کشورهای منطقه ی یورو می باشد. هر یورو معادل ۱۰۰ سنت است. امروزه این واحد پولی در ۱۹ کشور از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا به طور رسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

مناطق و ایالت های پرتغال:

کشور پرتغال به هفت ناحیه تقسیم شده که شامل دو منطقه خود مختار ( عبارت از مجمع الجزایرها ) نیز هست. پنج ناحیه اصلی پرتغال شامل:

  • منطقه شمال پرتغال ( Northen Portugal )
  • پرتغال مرکزی ( Central Portugal )
  • لیسبون ( Lisbon and tagus valley)
  • منطقه آلنتجو ( Alentejo)
  • الگاروه ( Algarve)

و دو منطقه خود مختار

جزیره مادیرا ( Madeira Islands) و جزایر آزور (Azores Islands)

اقتصاد کشور پرتغال:

اقتصاد پرتغال در بین ۴۵ کشور منطقه اروپا در رتبه ۲۹ قرار دارد و امتیاز کلی آن کمتر از میانگین منطقه اما بالاتر از میانگین جهانی است. پرتغال دارای یک اقتصاد مختلط مبتنی بر خدمات است. یعنی در آن بسیاری از شرکت های تحت کنترل دولت خصوصی شده اند تا بخش های اقتصادی آزاد شوند. پرتغال یکی از اعضای اتحادیه اروپا ( EU ) است.

بزرگ ترین صنایع پرتغال عبارتد از: پوشاک/ منسوجات و کفش/ فرآوری مواد غذایی/ خمیر چوب، کاغذ و چوب پنبه/ ماشین آلات خودرو و حمل و نقل/ پالایش نفت و مواد شیمیایی/ ماهیگیری ( کنسرو ماهی)/ گردشگری

صنایع کشاورزی پرتغال با سریع ترین رشد در بخش صادرات پرتغال و منطقه، نقش قابل توجهی در ایجاد مشاغل دارد. ۳ درصد از تولید ناخالص ملی را بخش کشاورزی تشکیل می دهد. پرتغال پیشروترین تولید کننده چوب پنبه در جهان است.

آنچه در کشور پرتغال بسیار می درخشد، گردشگری است که پتانسیل بالقوه اقتصاد محسوب می شود. این کشور در طول ۴ سال گذشته فعالیت های زیادی در زمینه صنعت گردشگری داشته و در این زمینه بسیار موفق بوده است. درآمد در کشور پرتغال از طریق ماهی گیری و صادرات انواع نوشیدنی و چوب پنبه حاصل می شود. در این کشور محصولاتی مانند غلات، زیتون، گندم و انواع نوشیدنی ها یکی از عمده ترین بخش های کشاورزی هستند. کشور پرتغال در زمینه صنعت هم رتبه خوبی کشب کرده است و به پالایش نفت و سیمان و ماشین آلات و ماشین الکترونیک پرداخته است. منابع طبیعی کشور پرتغال شامل لیتیوم و قلع است.

فرهنگ مردم پرتغال:

پرتغال قدیمی ترین کشور اروپاست که عمدتا کاتولیک رومی با اخلاق خانوادگی نزدیک است. در دهه های اخیر، این کشور یک رنسانس در هنر را پشت سر گذاشته است و شهرهای لیسبون، پورتو و گیمارش همگی به عنوان پایتخت های فرهنگی اروپا معرفی شده اند.پرتغال به خاطر غذاهای دریایی، سواحل محبوب و معماری قرن ۱۶ تا ۱۹ از زمانی که این کشور یک امپراتوری دریایی قدرتمند بوده، مشهور است. پرتغال به خاطر افسانه های فوتبال، موسیقی فادو، شهرهای تاریخی و شراب بندری اش معروف است. مردم پرتغال بسیار صمیمی و خوش برخورد هستند و با آغوش گرم از مردم استقبال می کنند. رک و صریح حرف زدن از ویژگی های مردم این کشور است.

درباره ۹ شهر بزرگ پرتغال:

لیسبون پایتخت پرتغال است. در این شهر تلفیق هنر کهن و باستانی با هنرهای امروزی به وضوح لمس می شود. در این شهر موزه های دیدنی وسیعی وجود دارد که بازدید از آن ها می تواند بسیار لذت بخش باشد. این شهر دارای مراکز خرید بسیاری است.

سینترا یک دهکده فوق العاده دیدنی در پرتغال است. در این شهر، ساختمان ها معماری نفس گیری دارند و از بهترین مکان های دیدنی در سفر به پرتغال به شمار می روند.

پورتو یکی از زیباترین شهرهای کشور پرتغال است که به تیم فوتبالش معروف است. این شهر دارای دیواره ها و بافت قدیمی بوده و خانه های سنتی و رنگارنگ سبب زیبایی دو چندان آن شده است. شهر پورتو خیابان های بادگیر زیادی دارد.

اوبیدوس یکی از شهرهای عجیب و غریب استان استرمادورا است که دارای دهکده ای خیره کننده، بی نظیر و فوق العاده برای عکاسان است.

پورتیمائو شهری با چند اسکله است که در آن انواع کافه های دنج و رستوران های دریایی مدرن دیده می شود. این شهر غذاهای خوشمزه و مسیرهای شهری بی نظیری دارد.

کاشکایش یک منطقه زیبا برای ماهیگیران بوده که امروزه به عنوان یک شهر مستقل فعالیت می کند. این شهر دارای سواحل با شکوه و آب های زلال است.

فانشال از دیگر شهرهای دیدنی در پرتغال محسوب می شود که دارای فضایی سنتی و بسیار ایده آل است. این شهر خیابان های پیچ در پیچ داشته و تاریخی غنی دارد. در این شهر حمل و نقل بسیار ارزان است و شما می توانید با هزینه ای کم به کل شهر دسترسی داشته باشید.

فارو پایتخت منطقه ی الگارو است. یکی از ویژگی های این شهر معماری آن است. در این منطقه معماری های نئوکلاسیک و قرون وسطایی دیده می شود که بسیار زیبا و خاص هستند.

آویرو یک شهر زیبا در ساحل غربی پرتغال است و معماری ساختمان های این شهر شبیه به معماری هنرنو است.

براگا یکی از مهم ترین شهرهای پرتغال در بخش شمال غربی این کشور محسوب می شود که به پایتخت جوانان اروپا مشهور است.

عجایب پرتغال:

پرایا فورته دو پاچو در شمال غرب منطقه ویانا قرار دارد. این منطقه دارای تپه های جنگلی به سواحل مخفی است که بازدید از آن بسیار عجیب و شگفت انگیز است.

ساحل بالیل یکی از سواحل پنهان شده است که در یک جاده ۴ کیلومتری قرار دارد. این ساحل دارای آرامش و سکون بسیار عالی است، این منطقه دارای استخرهای طبیعی و بسیار جذاب است. در این منطقه صخره های آهکی قرار دارد که بیش از ۲ کیلومتر امتداد دارند. در نظر داشته باشید که در این منطقه رستوران های غذای دریایی نیز وجود دارد.

آمالیا از دیگر عجایب پرتغال است که در جنوب غربی این کشور قرار داشته و پرتگاه های صخره ای وسیعی دارد. اگر در بخش مشخصی از این منطقه بایستید، کل منطقه برای شما سبز رنگ و اگر به پشت سر خود نگاه کنید، همه چیز قرمز آتشی است. این منطقه بارها مورد ارزیابی های افراد سرشناس قرار گرفته است و هنوز دلیل این تغییر رنگ مشخص نشده است.

منبع: https://www.nationsonline.org/oneworld/portugal.htm