پورتو دومین شهر بزرگ کشور پرتغال

پورتو بعد از لیسبون دومین شهر بزرگ کشور پرتغال معرفی می شود. این شهر در سال های اخیر به یکی از مهم ترین مناطق گردشگری اروپای غربی تبدیل شده. پورتو دارای یک تاریخچه غنی، با جاذبه های گردشگری جذاب، شب های هیجان انگیز و امکانات گردشگری برجسته است. در پورتو جاذبه های گردشگری، تاریخی و متنوع بسیاری وجود دارد، از خیابان های باریک منطقه باستانی ریبیرا گرفته تا میدان بزرگ منطقه ترینداد. پورتو در امتداد رودخانه سیصد کیلومتری Douro دورو قرار دارد که از لیسبون در شمال پرتغال جاری است.

پورتو، دومین شهر بزرگ کشور پرتغال

این منطقه به تولید شراب پورت مشهور است که در امتداد رودخانه انبار می شود.

ریبیرا، قلب تاریخی پورتو است که در این شهر زیبا قرار دارد. با مشاهده خیابان ها و گذرگاه های باریک می توانید از گنجینه های معماری خیره کننده آن لذت ببرید. این ساختمان ها به قدری مهم هستند که یونسکو این محله را ارزشمند خوانده و جزو نواحی میراث جهانی مشخص کرده است. در قسمت اعظم پورتو آثاری از دوران قرن هجدهم به چشم می خورد. کلیساهای با شکوه باروکی و ساختمان های زیبای نئوکلاسیک افق شهر را اشغال کرده اند.

آثار ارزشمند و تاریخی این کشور را می توانید در موزه های جهانی واقع در میدان های خوش منظر پیدا کنید. اگر چه شخصیت معاصر شهر در هنر مدرن و ساختمان های فوتوریستی << کازا دا موزیکا>> نیز قابل رویت است. یک گردش کروز روی رودخانه یا تله کابینی که از یک طرف اسکله به سمت دیگر رود می رود، می تواند نماهایی به یاد ماندنی از شهر را به نمایش بگذارد.

آب و هوای پورتو:

آب و هوای این شهر با توجه به قرار گرفتن در مجاورت رودخانه دورو، در اغلب اوقات سال معتدل است. دمای هوا هم در تابستان خیلی گرم نیست و در طول زمستان هم از انجماد خبری نیست. اما گاهی دما در زمستان های پورتو به صفر درجه می رسد. از اواخر پاییز تا اوایل بهار اگر قصد سفر به پورتو را دارید، بهتر است لباس مناسب همراه داشته باشید چون تقریبا هوای بارانی را خواهید داشت.

اما مسافران در طول فصل تابستان که هوا در شرایط بهتری هست به پورتو سفر می کنند، و در این مدت با گردشگران زیادی رو به رو خواهید شد و قیمت هتل ها هم در بالاترین وضعیت قرار دارند. در مقابل در زمستان که گردشگر کمتری به پورتو سفر می کند هتل های ارزان تری هم پیدا می کنید.

جاذبه های گردشگری پورتو:

موزه ی Serralves:

پورتو زمانهای بسیاری ملجا معماران و هنرمندان بزرگی بوده، اما نه تا قرن بیستم که شهر سبک معماری بی نظیر خود را پایه ریزی کرد. مدرسه ی پورتو در دهه ی ۱۹۵۰ معروف است که الهام بخش نسلی از معماران از جمله: آلوارو سیزا ویرا، طراح موزه ی هنرهای معاصر در موسسه فرهنگی Serralves بود. ساختمانی با سبک مینیمالیسم و پارک اطراف آن، همچنین آثار هنری بین المللی که به روی دیوارهای سفید جلوه گری می کنند، موجب حیرت گردشگران بسیاری می شود.

ساختمانی با سبک مینیمالیسم

برج بلند کلریگوس:

این برج در خط افق شهر خودنمایی می کند، این سازه نیز یکی از پر بازدیدترین جاذبه های پورتو می باشد. ارتفاع ۷۵ متر و در قرن هجدهم از سنگ گرانیت تراشیده شده است. تجربه دیدن مناظر پانورامیک رودخانه، خط ساحلی و دره دورو از بالای این برج و همچنین دیدن نمایی از بالای دومین شهر بزرگ پرتغال این حس زیبا را به شما هدیه می دهد. قابل ذکر است ای سازه به سفارش انجمن اخوت کلریگوس و توسط معمار ایتالیایی << نیکولاو نازونی Nicolau Nasoni>> ساخته شده است. این برج باروکی کلیسای همسایه خود به همین اسم را کامل می کند که آن هم مار همین معمار است. کلیسای ذکر شده که خود در سال ۱۷۳۲ تا ۱۷۵۰ ساخته شد، نمونه ای زیبا از شیفتگی این معمار نسبت به سبک باروک را به نمایش گذاشته و پلانی بیضی شکل دارد. این بنا یکی از اولین کلیساهای پرتغال به این سبک به شمار می رفت. اما در هر صورت امروزه برج بیشتر توجه گردشگران را به خود جلب می کند.

این سازه نیز یکی از پر بازدیدترین جاذبه های پورتو می باشد

برج روحانیون Torre dos clérigos :

ساخت این برج مربوط به قرن هجدهم میلادی می شود و برج ناقوس پورتو در این دوره تاریخی محسوب می شده که در قلب شهر واقع شده است. این برج ۷۶ متری تقریبا از تمام نقاط شهر پیداست، این برج یکی از سمبل های اصلی شهر پورتو می باشد. برای بازدید از این برج می توانید از پله های باریک آن بالا رفته و منظره زیبای این بندر با خانه هایی با سقف های قرمز، کلیسای جامع بزرگ و رودخانه دورو را نظاره گر باشید.

کلیسای سائو فرانسیسکو:

این کلیسا در قرن چهاردهم ساخته شده، شاهکار نمونه معماری گوتیک در پورتو می باشد. البته بخشی از صومعه ی سنت فرانسیس در قرن سیزدهم ساخته شده و کلیسا تنها سازه ای است که بعد از آتش سوزی سال ۱۸۴۲ باقی ماند. نمای داخلی کلیسا در قرن هجدهم به سبک باروک بازسازی شده و تقریبا تمام راهروها، ستون ها و کلیساهای کوچک با تزئین های کنده کاری و طلاکاری شده گران قیمت متشکل از فرشتگان آسمانی به صورت بچه های بالدار، گل ها و حیوانات پوشیده شده اند.

این کلیسا در قرن چهاردهم ساخته شده، شاهکار نمونه معماری گوتیک در پورتو می باشد.

کاخ دا بولسا:

قدمت این کاخ (Palacio da Bolsa) به اواسط قرن نوزدهم برمی گردد. این ساختمان، ساختمان سابق معاملات بورس پر از جاذبه های تاریخی بوده و به روی محوطه یک صومعه قدیمی فرانسیسکن ساخته شده. طراحی داخلی مجلل و چشمگیر آن به اتاق های متعدد و سالن هایی تقسیم می شود که هر کدام جذابیت خاص خود را داشته و ارزش دیدن دارند. داخل این اتاق تصاویر پادشاهان با لباس رسمی نگهداری شده و بعد از آن اتاقی طلا کاری شده را مشاهده می کنید.

این ساختمان، ساختمان سابق معاملات بورس پر از جاذبه های تاریخی بوده و به روی محوطه یک صومعه قدیمی فرانسیسکن ساخته شده.

کاسادا موزیک:

در معماری معاصرِ پورتو، کاسا دا موزیک یکی از جاذبه های برجسته این شهر است. معمار هلندی رِم کولهاس این بنا که خانه ی جدید ارکستر ملی پورتو هست را طراحی کرده، در سال ۲۰۰۵ نیز افتتاح شد. امروزه این مکان با طراحی خلاقانه ی داخل و خارج بنا به عنوان نقطه تحول تصویری شهر به شمار می رود. در طول سال نیز تقریبا هر شب در این سالن کنسرت ها اجرا می شوند.

در معماری معاصرِ پورتو، کاسا دا موزیک یکی از جاذبه های برجسته این شهر است.

کائیس دگایا ( Cais De Gaia): جاذبه دیدنی دیگر در پورتو این منطقه می باشد.می توانید پیاده روی در کنار رودخانه دورو و چشم انداز زیبای آسمان و افق بندر پورتو  را مشاهده کنید. رودخانه ای مملو از قایق های جدید و قدیمی بسیاری هست که در رود شناور هستند و در پشت آنها ریبیرا، مرکز تاریخی و متراکم شهر مشاهده می شود که به عنوان یکی از میراث های یونسکو شناخته می شود. در همین حال می توانید از کائیس د گایا چشم انداز زیبایی به پل دووم لوئیس که در سال ۱۸۸۶ افتتاح شده بود نگاهی بیاندازید، همچنین در دو طرف رودخانه، کافه های متعدد و رستوران وجود دارد، می توانید قهوه یا غذا میل کنید و از منظره شهر لذت ببرید.

جاذبه دیدنی دیگر در پورتو این منطقه می باشد

اَوِنیدا دوس اَلیادوس: با دیدن خیابان بزرگ اَلیادوس ( Avenida dos Aliados) می توانید زندگی روزمره در پورتو را ببینید. در دو طرف خیابان، مغازه ها، فروشگاه ها، بوتیک ها، کافه ها و رستوران ها به چشم می خورد. این خیابان در واقع قطب تجاری شهر محسوب می شود. در یک سر این شاهراه، میدان ” لیبرداده” (Liberdade) و انتهای آن به ایستگاه مرکزی قطار می رسد. در نزدیکی این خیابان بازارهای مواد غذایی با کیفیت و تازه وجود دارد که می توانید در آن ها بعضی از غذاهای محلی را امتحان کنید.

این خیابان در واقع قطب تجاری شهر پورتو محسوب می شود

موزه ملی سوارسِ دوس رِئیس: موزه Soares dos Reis در پورتو یک مجموعه درخشان از هنر کشور پرتغال متعلق به قرن ۱۶ الی ۲۰ که شامل مجسمه های ” آنتونیو سوارس دو رئیس” بوده که معروف ترین مجسمه ساز قرن ۱۹ این کشور محسوب می شود. موارد به نمایش درآمده در نوع خود بسیار بی نظیر هستند. مجموعه نقاشی، آثاری از هنرمندان پرتغالی و خارجی به ویژه فنلاندی و هلندی را به نمایش می گذارد. شیشه کاری های قرن ۱۸ و ۱۹ پرتغال هم قطعات سرامیکی کشورهای چین و ژاپن را کامل می کند.

ایستگاه قطار سائو بنتو ( Sao Bento Railway Station): این ایستگاه قطار در سال ۱۹۱۶ افتتاح شده و به خاطر کاشی کاری هایش شهرت دارد. این ایستگاه قطار در میدان آلمیدا گارت قرار دارد. نام این ایستگاه از نام یک صومعه قدیمی که در قرن شانزدهم در همین مکان قرار داشت،گرفته شده. آن صومعه در سال ۱۷۸۳ دچار آتش سوزی شد و بعدها بازسازی شد ولی در اواخر قرن نوزدهم میلادی در اثر عدم ترمیم درست از بین رفت.

قایق سواری در رودخانه دورو ( Cruise along the Douro River):

دره دورو یکی از مناطق دیدنی شهر محسوب می شود. در صورت تمایل می توانید با اجاره اتومبیل از داخل شهر به دره زیبای دورو بروید. در همین حال می توانید با یک تور یک روزه و یا با قایق کروز، خود را به این دره زیبا برسانید. تورهای یک روزه و چند روزه متعددی هستند که شما را به دره دورو خواهند برد.

کتاب فروشی Livraria Lello: علاوه بر شصت هزار جلد کتاب، ترکیبی پر قدرت از هنر دکو و احیای سبک معماری گوتیک باعث می شود تا Livraria Lello یکی از معروف ترین کتاب فروشی های اروپا باشد. شایعات دال بر آن است که این کتابخانه هنگامی که جی کی رولینگ، نویسنده ی کتاب هری پاتر که در پورتو معلم انگلیسی بود و به طور همزمان مشغول نگارش کتاب، برایش الهاماتی به ارمغان آورده و همین امر طرفداران این مجموعه را به دیدن کتابخانه علاقمند نموده است. علاوه بر کتاب هایی که هر گوشه و کنار به چشم می خورد، آنچه این کتاب فروشی قدیمی را برجسته می سازد، راه پله ی مارپیچ دوتایی، یک پنجره سقفی با نورگیری متشکل از شیشه های رنگی و یک کافه ی کوچک در طبقه ی دوم است.

زیباترین کتاب فروشی های جهان

ساختمان بورس ( Palacio da Bolsa):  این ساختمان در قرن نوزدهم ساخته شده و ساختمان بورس سهام این شهر، یعنی یکی از مراکز اصلی تجاری شهر است. این ساختمان در قلب بخش تاریخی شهر واقع شده و در نزدیکی کلیسای جامع پورتو قرار دارد. بخش داخلی این ساختمان بسیار دیدنی است و به چندیدن اتاق مختلف تقسیم شده که از آن جمله می توان به اتاق عرب ها، اتاق طلایی، اتاق مجلس و اتاق دادگاه اشاره کرد و سالنهای این ساختمان سبکی بی نظیر و معماری متفاوتی دارند. تماشای این بنا به طور قطع معماران و دوستداران تاریخ را جذب خواهد کرد.

پل دم لوئیس اول: شکوه و عظمت پل ” دم لوئیس اول” ( Dom luís I) یکی از معروف ترین سازه های پرتغال حتما طی بازدیدتان شما را شگفت زده خواهد کرد. این پل از روی رودخانه دورو عبور کرده تا پورتو را به ” ویلا نوا دو گایا” ( Vila Nova de Gaia) در کرانه جنوبی متصل می کند. این سازه آهنی و خاکسری رنگ تماما شاخصه کارهای گوستاو ایفل را منعکس نموده و در حقیقت سازنده آن یکی از دستیاران او بود. منظره شهر از روی این پل عظیم بسیار با شکوه و دیدنی است.

یکی از معروف ترین سازه های پرتغال

کلیسای جامع پورتو ( Porto Cathedral) : والدین اولین پادشاه پرتغال، دم آفونسو هنریکس، ساختمان Se do Porto  را در قرن دوازدهم بنا نمودند. اما کلیسای جامع در واقع دو بار در طول این قرن ها بازسازی شده است. این بنا پیشینه ای از تغییر سبک های معماری را ارائه می دهد، بنای نوسازی شده در حال حاضر بخشی از جاذبه های این ساختمان معروف است. پنجره ای با رزهایی به سبک گوتیکش و صومعه ای به سبک کلیسای باروک با نقاشی هایی در محراب نقره ای، کلیسای جامع را به یکی از دیدنی ترین جاذبه های معماری، هنر و تاریخ بدل ساخته است. راه پله ای تزئین شده با سفال ها سرامیکی طراحی شده، به طبقه دوم جایی که پنجره های باریک مناظر گیرایی را نشان می دهند، منتهی می شود.

اسکله ریبیرا: محله کنار آب پورتو، هزارتویی از خیابان های باریک و پیچ در پیچ است. گم شدن در این گذرگاه ها و طاق های آفتاب گرفته می تواند جذاب باشد. تراس ساختمان های بلند رو به رودخانه به رنگ های درخشان خردلی، نارنجی و گندم گون، محله ریبیرا را به محلی برای کاوش در رنگ ها و دیدنی ها تبدیل می کند. تعداد زیادی رستوران و کافه در زیر گذرگاه های طاقی وجود داشته و اینجا را تبدیل به یکی از محبوب ترین مناطق برای استراحت و قرار ملاقات های دوستانه می کند. ریبیرا یک منطقه تجاری شلوغ هم محسوب شده و ماهیگیران،قصابان و میوه فروشان زیادی در آن مشغول کاسبی هستند. بوی نان تازه در کنار عطر نمکی و دریایی دورو حال و هوایی روستایی را القا می کند. مردم محلی هم از بالکن ها و پنجره های باز هم در حال معاشرت هستند. این منطقه جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می رود.

اونیدا دو آلیادوس: در قلب شهر پورتو، محله اونیدا دو آلیادوس ( Avenida dos Aliados ) قرار دارد. این محله که در مرکز شهر واقع شده، ساکنان خود را از خدمات اتوبوس و مترو بهره مند می سازد، زیرا ایستگاه های ترینداد و یائو بنتو در همین نزدیکی هستند. این محله برای افرادی که زیاد اهل رانندگی نیستند و پیاده روی را ترجیح می دهند، محله ای ایده آل است، بیشتر اوقات بسیار شلوغ است.

حمل و نقل عمومی در پورتو: در این منطقه حمل و نقل اعم از قطارها، اتوبوس ها و تراموها وجود دارد. در پورتو، همانند لیسبون می توانید از خدمات تراموا استفاده کنید. خدمات اتوبوس عمومی نیز بسیار گسترده است و کل شهر را پوشش می دهد.

فرودگاه پورتو: فرودگاه Francisco de Sa carneiro فرودگاه پیشرفته ای است که در ۱۵ کیلومتری مرکز شهر واقع شده. یک فرودگاه بین المللی با پروازهای متعدد به بیشتر مقاصد اروپایی است. فرودگاه پورتو دومین فرودگاه شلوغ در پرتغال است.

از جمله فعالیت های تفریحی که می توانید در اوقات فراغت خود در این شهر انجام دهید:

رفتن به پل آرابیدا: یکی از تفریحاتی که در پورتو می توانید انجام دهید، دیدن پل آرابیدا Arrabida bridge می باشد،که یک سازه ملی است و تنها مکانی در اروپاست که می توان قوس یک پل را دید. رفتن به بالای این پل تجربه ای بی نظیر است و منظره خاصی از رودخانه دورو و اقیانوس اطلس از روی این پل دیده می شود.

کارتینگ Kart Center de Matosinhos : یکی از بهترین فعالیت های فضای بسته در پورتو که به خوبی طراحی شده است.

از جمله ورزش های آبی در پورتو نیز می توان به غواصی، قایقرانی و موج سواری اشاره کرد.

پیاده روی در پورتو و اطراف آن: پورتو شهریست زیبا که مناظر آن باعث شده مکان خوبی برای پیاده روی باشد. هر زمان که تمایل داشته باشید می توانید ساعاتی را برای پیاده روی در این شهر زیبا سپری کنید.

جشنواره ها و رویدادها:

روز پادشاه ( Dia de Reis ): در ماه ژانویه

جشنواره دانشجویی سوزاندن روبان ها (Porto Burning of the Ribbons): در ماه مه و شامل کنسرت، موسیقی، رژه و …

عید پاک ( Easter): در ماه مارس و آوریل

جشنواره بین المللی فیلم پورتو ( Fantasporto): در ماه فوریه

جشنواره موسیقی و خوانندگی اینتر سلتیک (Porto Interceltic Festival): در ماه مارس

جشنواره کتاب پورتو ( Porto Book Fair): در ماه ژوئن

دوی ماراتن پورتو( Porto Half Marathon): در ماه اکتبر

 

منبع: https://www.kevmrc.com/interesting-facts-about-porto-portugal